A Nemzeti Összetartozás Napja

Címkék: Események

A 2010. évi 45. törvénybe foglalt, hivatalos nevén: Nemzeti Összetartozás Napja, az 1920-as trianoni békeszerződés aláírásának évfordulójára emlékező, június 4-ére eső nemzeti emléknap Magyarországon, melyet 2010. május 31-én iktatott törvénybe az Országgyűlés.

A trianoni békeszerződés az első világháborút lezáró Párizs környéki békeszerződések Magyarországra erőszakolt rendszerének részeként, a háborúban vesztes Magyarország (mint az Osztrák–Magyar Monarchia egyik utódállama, bár jogilag nem nevezhető utódállamnak) és a háborúban győztes antant szövetség hatalmai (Nagy-Britannia,Franciaország, Olaszország) között létrejött békeszerződés, amely többek között az Osztrák–Magyar Monarchia felbomlása miatt meghatározta Magyarország és Ausztria, Románia, valamint az újonnan létrejött Csehszlovákia és a Szerb–Horvát–Szlovén Királyság új határait.

Az első világháborút lezáró békerendszer alapján az őshonos magyar népesség öt, a mai állapot szerint nyolc államban találta magát, és vele együtt történelmi és kulturális emlékhelyeinek nagy részét is. A trianoni döntés 23,4 millió lakost érintett, melyből

•             300 ezer került Ausztriához,

•             3,5 millió Csehszlovákiához,

•             5,3 millió Romániához,

•             4,1 millió Jugoszláviához (beleértve Horvát-Szlavónország 2,6 millió lakosát).

Magyarországon az összmagyarság alig kétharmada, 7,6 millió fő maradt.

A múlt tragédiájával sújtott évfordulón felelősségünk most már a jövő felé irányul: A 2010. évi 45. törvény megerősítette Magyarország elkötelezettségét a magyar nemzet tagjainak és közösségeinek egymással való kapcsolatának fenntartásában, ápolásában. A Magyar Országgyűlés kötelességének tekinti a nemzeti összetartozás erősítését.

Az Országgyűlés a törvény elfogadásával kinyilvánította: „a több állam fennhatósága alá vetett magyarság minden tagja és közössége része az egységes magyar nemzetnek, melynek államhatárok feletti összetartozása valóság, s egyúttal a magyarok személyes és közösségi önazonosságának meghatározó eleme”.

Sólyom László köztársasági elnök 2010. június 3-án aláírta a törvényt, és az napra pontosan a Trianoni békeszerződés 90. évfordulóján, 2010. június 4-én hatályba is lépett.

Iskolánkban is megemlékeztünk az emléknapról. Először egy rádiós műsor keretében hallgatták meg a tanulók az idevonatkozó történelmi események lényegét, majd egy öt állomásból álló akadályversenyen mérték össze tudásukat az osztályok Fonyód egyes pontjain. Szép, napos időben sétálhattak végig a megadott útvonalon a diákok, közben számot adtak földrajzi, történelmi, zenei tudásukról a szomszédos országok magyarlakta területeivel kapcsolatban.

A vetélkedő első helyezettje a 11. c osztály lett, második a 9.c, és holtversenyben lett harmadik a 9.a és a 10.b osztály.

A programot Varga Zsuzsanna tanárnő szervezte.